Manastiri din Bucovina - Manastirea Moldovita

Manastirea MOLDOVITA

La 15 km. de satul Vama, înconjurată de munţii împăduriţi ai Bucovinei, se ridică manastirea Moldovita cu hramul Buna Vestire.

Prima biserică de piatră a fost zidită sub domnia lui Alexandru cel Bun între 1402-1410, cu un întreg ansamblu de construcţii, având hramul Buna Vestire.

Manastirea Moldovita a dăinuit până la sfârşitul sec.15, când s-a prăbuşit datorită unor alunecări de teren. Ruine se mai pot vedea şi azi la 500m de actuala construcţie.

Voievodul Petru Rareş schimbă amplasamentul şi ridică noua biserică în 1532, tot cu hramul Buna Vestire. Este împrejmuită cu ziduri şi turnuri de apărare, dându-i aspectul de fortăreaţă.

Pe ruinele fostelor locuinţe s-a ridicat clisarniţa (1610-1612), adică casa egumenească, de către episcopul Efrem de Rădăuţi, unde s-au păstrat odoarele bisericii şi s-a organizat o şcoală de copişti şi miniaturişti, loc de păstrare a tezaurului mănăstirii.

Arhitectura bisericii Manastirii Moldovita:

• plan triconc
  • cu cinci încăperi despărţite de pereţi cu uşi pe mijloc
  • sistem de boltire separată la fiecare încăpere
  • chenarele ferestrelor şi uşilor sunt în arc frânt cu rozete în trifoi, de influenţă gotică.
  • zidul de incintă are metereze deasupra drumului de străjaşi.

Elemente noi:

• pridvorul monumental deschis cu cinci arcade mari (este a doua biserică cu pridvor deschis după Humor)
  • tainiţa deasupra camerei mormintelor
  • semisoclul din jurul bisericii din piatră cioplită

Bolţile pridvorului sunt lucrate în stil moldovenesc în formă de cruce.

Zidul de incinta are metereze deasupra drumului de strajasi.

Intrarea în pronaos prin portalul sculptat în piatră în stil gotic, cu o uşă de stejar îmbrăcată în fier.

Chenarele ferestrelor si usilor sunt in arc frant cu rozete in trifoi, de influenta gotica.

Pronaosul:

• dreptunghiular
  • luminat de patru ferestre în stil gotic, cu trilobi la partea superioară
  • bolta are un sistem de 8 arce întretăiate, având aspectul unei stele

Gropniţa: boltită semicilindric, luminată de o fereastră la sud.

Scara de piatră la nord-vest duce la camera tezaur

Naosul:

• are două abside laterale semicirculare
  • se continuă cu absida altarului
  • luminat de patru ferestre mai mici

Catapeteasma este sculptata in lemn, pictata si aurita

Turla: peste naos, înaltă, circulară in interior şi octogonală la exterior, aşezată pe două baze în formă stelată

Pardoseala din piatră rostuită

La exterior biserica este ornată cu un rând de ocniţe şi firide alungite la abside, acestea fiind încadrate de patru contraforţi până la bazele bolţilor.

Acoperişul din sită de brad.

Pictura:

• are un caracter realist şi narativ
  • realismul tratării personajelor, felul aşezării lor în cadrul respectiv dă viaţă scenelor.
  • figurile sunt judicios distribuite
  • siluetele  înalte şi elegante ale personajelor sunt în perfectă unitate cu arhitectura monumentului
  • pictura interioară este cea mai valoroasă, imaginile fiind mai umanizate şi mai tragice. (Cina cea de taină – din conca altarului)

Pictura exterioară (1537):

• cu imagini complexe şi o cromatică bogată
  • scene religioase şi scene istorice (în pridvor Judecata de Apoi îl include pe ereticul Mohamed)
  • pe faţada sudică se pot admira:

Imnul acatist şi Asediul Constantinopolului

Rugul lui Moise

Arborele lui Ieseu

• se remarcă unitatea elementelor bizantine şi locale, interpretarea românească a unor teme tradiţional bizantine.
  • tonalitatea cromatică este roşu-brun.

Manastirea Moldovita a fost un important centru cultural. Aici se copiau şi împodobeau cărţi bisericeşti precum şi manuscrise din sec. 15.

Manastirea Moldovita păstrează obiecte de valoare ca: broderii, manuscrise, icoane, precum şi jilţul ctitorului Petru Rareş.

În 1785 mănăstirea Moldovita este desfiinţată până în 1932-34, când se reia activitatea ca mănăstire de maici.

Între 1954-1960 este restaurată şi înnoită: acoperişul este refăcut, fundaţiile şi soclu consolidate, zidurile, turnurile şi chiliile refăcute.

Manastirea Moldovita se remarcă prin iconografie, stilul picturii şi tonalitatea cromatică.

Manastirea Moldovita