Manastiri Bucovina, Manastirea Probota judetul Suceava

Manastirea PROBOTA

Manastirea Probota este prima ctitorie a domnului Petru Rareş, ridicată în 1530, pe locul unei bisericuţe de lemn (1398) şi a uneia din piatră (1440). „Probota” înseamnă „frăţie”.

Arhitectura

• Edificiu monumental, armonios, cu turla deasupra naosului
  • pridvor închis de înalte ferestre gotice cu chenare din piatră cioplită
  • abside poligonale marcate de arcade oarbe şi ocniţe
  • soclu prelungit cu bancă de jur-împrejur
  • zidurile de apărare de 6m. înălţime
  • turnuri pătrate
  • casa domnească

Acest ansamblu monahal conţine elemente ale arhitecturii civile moldoveneşti.

Pictura manastirii Probota

Manastiri Bucovina, Manastirea Probota pictura interioara

• cea interioară – originală din 1532 s-a păstrat în mică măsură. Judecata de Apoi, din pridvor, este introdusă pentru prima dată în Moldova de egumenul mănăstirii, cărturarul Grigorie Roşca. Este o compoziţie amplă, înconjurată de simbolurile zodiacului.
  • Sinoadele şi Calendarul se pot vedea în pronaos aşa cum au fost concepute iniţial.
  • Tabloul votiv (Petru Rareş, D-na Elena, Ilias) a suferit intervenţii în jurul lui 1550, respectiv 1844.
  • cea exterioară – este printre primele mănăstiri moldoveneşti cu pictură exterioară (1532). Fresca nu s-a păstrat.Totuşi se văd urme din Imnul Acatist, din Arborele lui Ieseu şi figura lui Grigorie Roşca (vag).

În gropniţa bisericii manastirii Probota se află pietrele tombale, printre care cele ale voievodului Rareş, doamnei sale Elena, a lui Ştefăniţă.

Pietrele sunt din marmură albă cu o bogată decoraţie cu elemente florale (inovaţie pentru sculptura sec.16)

Manastirea Probota