Mănăstirea Voroneţ - Judeţul Suceava

Manastirea VORONET

Construită pe un soclu de piatră cu turlă înălţată pe o bază pătrată, se ridică mănăstirea Voroneţ, având ctitor pe Ştefan cel Mare, în timpul Sfântului Cuvios Daniil Sihastru.

Exonarthexul a fost adăugat în 1547 de către mitropolitul Grigorie Roşca, considerat al doilea ctitor al bisericii.

Voroneţul şi-a creat propriul stil, o sinteză originală de elemente: bizantine (plan treflat cu turla pe naos), gotice (arcuri frânte la chenarele uşilor şi ferestrelor; contraforturi) şi autohtone (turla pe 4 arcuri şi baza stelată, ocniţe sub cornişă, arcade oarbe la absidă, friza şi discurile smălţuite).

Pictura exterioară a manastirii Voronet:

Grigorie Roşca a urmărit personal realizarea ei folosind călugări-zugravi anonimi.

Judecata de Apoi – pe peretele vestic, o compoziţie de 5 registre, este unică în arta orientului creştin

• efectul decorativ şi policromia este impresionantă
  • s-au introdus în scenă instrumente muzicale moldoveneşti (bucium, cobză),peisaj local, ştergare, veşminte populare.
  • toate acestea pe un fond albastru, cunoscut sub denumirea de albastru de Voroneţ.

pe peretele sudic: se află Arborele lui Ieseu şi portrete ale filozofilor antici

lângă intrare se află pictate chipurile făuritorilor istoriei mănăstirii: Daniil Sihastru şi mitropolitul Grigorie Roşca

Pictura interioară a manastirii Voronet:

Sunt multe straturi de pictură: - cel original, păstrat în naos, cu un portret votiv din vremea lui Ştefan cel Mare; şi pronaosul pictat în 1550

Naosul şi altarul manastirii Voronet au o pictură bine adaptată spaţiului, armonioasă, cu personaje impunătoare; compoziţii ce se remarcă prin sobrietate, vigoare a gesturilor şi formelor, elemente ce se aproprie de real:

•       Patimile lui Iisus (în naos)
  •       Intrarea în Ierusalim
  •       Rugăciunea de pe Muntele Măslinilor
  •       Coborârea de pe Cruce
  •       Sfântul Teodor
  •       tabloul votiv – toate se află în conca

Pronaosul cu o pictură ulterioară cu ornamente şi figuri ce fac legătura cu exteriorul

În pridvor : Calendarul bisericii şi Sf. Ilie exprimă prospeţime cu o notă de umor.

Calitatea artistică a arhitecturii şi picturii, tradiţia sihastrului Daniil precum şi sensurile deosebite ale picturilor şi decorurilor fac din Manastirea Voronet exponentul Moldovei medievale, monument reprezentativ al artei moldoveneşti feudale.

Manastirea Voronet