Mănăstirea Zamca, judeţul Suceava

Manastirea ZAMCA

În 1606, armenii refugiaţi în Moldova ridică complexul medieval Zamca. Este cel mai important edificiu religios construit de colonia armeană din Suceava.

Are o poziţie strategică, fiind format din trei clădiri:

• biserica principală
  • turnul clopotniţă
  • paraclisul

Manastirea Zamca a avut mai mulţi ctitori, unul dintre ei fiind Agopsa, fiul Amirei,1606-1608.

La sfârţitul sec. XVII trupele polone ocupă manastirea  Zamca. Construcţia se deteriorează.

În sec. XVIII se fac lucrări de consolidare.

Biserica manastirii Zamca:

• de plan dreptungiular cu pronaos, naos şi altar
  • intrările prin peretele nordic al naosului şi peretele vestic al pronaosului
  • catapeteasma înlocuită cu o draperie simplă
  • boltirea naosului este tipic moldovenească
  • pronaosul este pătrat, boltit cu o calotă sferică sprijinită pe 4 arce
  • zidul despărţitor din pronaos are 2 ferestre

În exterior biserica are o arhitectonică simplă:

• pereche de contraforturi sprijină zidurile
  • decoraţia este o îmbinare de tradiţie gotică şi clasică cu motive de influenţă orientală.

Manastirea Zamca